Artikel De Stentor 31 maart 2023

24-07-2023

Kauwgomballenmachine uit Balkbrug blijkt onverwoestbaar en sleept prijs in de wacht: ‘In bed kwam ik op het idee’

 

Op het tweedaagse tech-event Innofuture in de Evenementenhal in Hardenberg is er voor basisschoolleerlingen van alles te bekijken, te doen en te beleven. En te winnen, blijkt wanneer de inzending van de Prinses Margrietschool uit Balkbrug bij een wedstrijd als beste uit de bus komt. ,,Deze kauwgomballenmachine overleeft zelfs een brand.”

Voor Thijs uit groep 7 van de Prinses Margrietschool uit Balkburg wordt het wel een heel bijzonder weekeinde. Het belangrijkste is dat hij na een brand van een tijdje terug weer naar huis kan, maar de overwinning die hij deze middag met zijn klas in Hardenberg in de wacht sleept is ook niet mis. ,,Een kauwgomballenmachine”, legt hij op het podium van Innofuture, een soort techniekbeurs voor kinderen, aan het publiek de inzending van zijn school uit. Voor hem een prototype. ,,In bed kwam ik op het idee. Op school hebben we hem gemaakt.”

 

Opleggers uit Ommen

Van techniek hebben de verschillende basisschoolleerlingen uit de gemeenten Hardenberg en Ommen best kaas gegeten, zo bleek de afgelopen weken al, toen ze beurtelings bij verschillende bedrijven op excursie gingen. Innofuture is daar als tweedaagse beurs – ook zaterdag is de Evenementenhal daarvoor geopend – eigenlijk weer een afsluiting van. Wethouders van beide gemeenten – ‘we houden ons aan de wet, maar zoeken wel de randen op’ – zijn er ook. Zoals Leo Bongers: ,,Pacton in Ommen maakt opleggers. Die kom je in heel Europa tegen.”

 

Alwin te Rietstap laat als collega en ‘hulpje van de burgemeester’ uit het Hardenbergse zijn kans voor honderden kinderen niet voorbij gaan. ,,In onze gemeente hebben we een bedrijf dat lensjes in mobiele telefoons maakt. Die gaan de hele wereld over.” Voor het podium maken leerlingen van de Prinses Margrietschool en de Johan Seckelschool uit Ommen en de Spreng-El uit Ane als medefinalisten in een handomdraai een telefoonhouder. Snijden, knippen, omvormen, buigen en klaar is het vernuftige staaltje.

 

Defensietechniek

Dat gebeurt dan bij de bühne, maar ook op de vloer is er genoeg te beleven. Defensie is er ook, maar of het de camouflage is of niet, het is er zo rond het middaguur vooral rustig. ,,Kinderen denken bij defensie vaak aan oorlog en schieten”, verklaart sergeant Martin (39), die volgens overheidsprotocol een achternaam achterwege laat. ,,Maar onze afdeling ‘genie’ is net een bouwbedrijf. Heel technisch.” Odin (12) uit Ommen past een rugzak. ,,Heel zwaar. De sergeant zei dat ik hier respect voor moest hebben.” Glimlachend: ,,Maar dat had ik al.”

 

Zo is er van alles te bekijken, te doen en te beleven. Installatietechniek in de ene hoek, drone-demonstraties en virtual reality in een ander gedeelte. Scholen geven voorlichting. Ondertussen gaat Sammie als mascotte van Innofuture  – ‘hoog Sammy, klim omhoog Sammie’ – met een cheque het podium op om die aan de winnaar uit Balkbrug te overhandigen.

 

Met z’n allen een dagje naar attractiepark Slagharen, dat doet het altijd goed. Johnny, Milou glunderen net zo hard als klasgenootje Thijs. ,,Deze kauwgbomballenmachine is heel sterk. Die overleeft zelfs een brand.”